besimm berishaa
 
ForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Formatoni windows xp

Shko poshtë 
AutoriMesazh
b3s1mmX
Admin


Numri i postimeve : 24
Join date : 14/06/2009
Location : Fush Kosova

MesazhTitulli: Formatoni windows xp   Wed Jun 17, 2009 8:26 pm

Hapi 1

Si hap i pare fusni Cd e Windows XP edhe beni restart PC. Kur eshte duke ju hap PC-ja shtypni butonin qe ju fut ne BIOST qe mund te varioj nga motherboardi ne motherboard, por nese shifni kujdes kur ndizen pc-ja aty te tregon se me cfare mund te hysh ne setup. Pasi hyni ne BIOS shkoni ne BOOT dhe vendosni si Boot Drive Primary = CDROM.
Pastaj shtypni F10 per te ruajtur ndryshimet e per te restartuar (ne disa pc smund te jet f10 por ndonje tjeter).
Pasi te ket ristartuar Pc ju del nje lajmerim ku kerkon qe te klikoni nje buton te tastjeres qe te startoni nga CD. Mbasi te keni shtyp vazhdojne hapet e tjera dhe del nje figure e tille si me poshte:

Ketu ju keni 3 mundesi per te vepruar:[list=1]


Nese doni qe te riparoni sistemin e Windows qe ekziston ateher shtypni "R" ne tastjere.
Nese doni ta formatoni sic eshte rasti jone ateher shtyp Enter (Ne figure e selektuar me te kuqe)
Nese doni te dilni jashte formatimit ateher shtypni F3 apo ESC ne varesi te kompjuterit
Hapi 2

Pasi ta keni ber kete ju del licenza qe eshte e tille:


Normalisht eshte mir qe ta lexoni edhe te merrni vesh se ca kushtesh pranoni ju kur keni instaluar kete software ne pc tuaj.
Gjithashtu si me lart e ktu ka mundesi zgjedhje, por ne kete rast jan 2.[list=1]


Me F8 Pranojme kushtet. E duke shtypur ate vazhdoni instalimin
Me ESC nuk pranoni kushtet edhe instalimi nderpritet
Hapi 3


Mbasi keni pranuan licencen ju del nje figure e tille. Ketu tregohen te gjith HD qe ka pc-ja dmth te gjitha particionet qe gjendet ne pc tuaj. Ne rastin tone eshte 1 por ka pc qe kan 2, 3 apo e me shume. Ju me ane te shigjerave levizni poshte e lart edhe zgjidhni nje HD per te instaluar Windows. Eshte mire qe te zgjidhni gjithmone Particionin e pare dmth C:\ por per ato qe marrin vesh e qe jan me te avancuar mund te zgjedhin e tjeter por qe duhen ber ndryshime ne BIOS pastaj. Per fillestaret keshilloj te zgjidhet particioni i pare.
Mbasi e keni selektuar me ane te shigjetave edhe ktu keni disa mundesi me ec perpara.[list=1]


Qe ta vazhdoni me instalimin e Windows shtypni ENTER
Qe te krijoni nje particion tjeter brenda atij qe ekziston shtypni C
Qe te fshini particionin shtypni D
Ju shtypni ENTER dhe vazhdojme me poshte.

Hapi 4


Kur keni arrit ne kete hap ateher ju duhet te zgjidhni menyren e formatimit. Ka gjithsej 4 menyra. Dy jan qe dmth menyra te shpejta formatimi qe nuk keshillohen edhe dy te tjerat jan menyra normale. Tek kto 2 menyra ka 2 lloj formatimi Hard Discu... FAT32 dhe NTFS... Ne ju keshillojme NTFS sepse eshte menyra me e fundit edhe me e shpejte se FAT32, megjithate per personat e avancuar mund te perdorin edhe FAT32. Ju selektoni pra ate si te treguar ne figure edhe shtypni ENTER

Hapi 5


Ne kete hap ju sduhet te beni asgje vecse te prisni sa te mbaroj operacionet e kopjimit Windowsi vet. Me pak fjale sa te mbushet ai shiriti i verdhe e te shkoj 100%

Hapi 6


Mbasi ju ka mbaruar i gjith ai proces automatik, kompjuteri do ju ristartohet vet brenda 10 sekondash nese ju nuk shtypni ndonje buton. Nese shtypni ateher behet e me shpejt se 10 sekonda. Lereni pc te restartoj e mos e nxirrni CD.

Hapi 7


Tani windowsi do ju hapet normalisht jo me si heren e pare

Hapi 8


Ne kete pike vazhdon instalimi prap automatik i windowsit i cili mund te zgjasi per nje kohe relativisht te gjat nga 20 minuta gjer ne 1 ore, por kjo varet nga pc ne pc, kshu qe nuk keni pse merziteni pse gjat, megjithese koha tregohet shpesh aty por qe nuk leviz si ore normale

Hapi 9


Pra sic thash me lart ju tregohet koha sa ju ka mbetur por qe nuk eshte gjithmone e sakte e qe mund te jet e me e shkurter. Gjat kesaj kohe ne pc instalohen automatikish te gjitha driverat e filet e nevojshme te pc. Por shume drivera duhen instaluar mbasi ka mbaruar kjo gje, sepse jo te gjitha permbahen ne CD.

Hapi 10


Gjat instalimit do ju dali nje tabele e tille ku ju duhet te beni impostimet e gjuhes edhe te tastjeres. Dmth klikoni tek Customize dhe Details edhe zgjidhni ate qe deshironi...

Mbasi te keni ber kete ateher lereni pc te mbaroj e do te ristarohet e nje here vet. Mbasi ta ket bere kete gje ju e keni Windows XP te instaluar. Ne varesi te pajisjeve qe perdoni e te motherboard e gjerave qe keni do ju kerkohet te instalohen drivera shtese.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://b3s1-hack1.albanianforum.net
 
Formatoni windows xp
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
b3s1-hack1.darkbb.com :: Your first category :: Your first forum-
Kërce tek: